UEFA EURO - History - Matches – s55.me

Cristiano Ronaldo

rencontre uefa 2012

Portant les couleurs des deux pays, elles sont assez semblables à celles de , créées elles aussi par Warner Bros [ 37 ]. Ce classement est calculé avec les résultats des équipes lors des qualifications et phases finales de la Coupe du monde et de l' Euro , ainsi qu'avec les résultats du tour préliminaire de la Coupe du monde [ 47 ]. Marrë më 10 dhjetor Ronaldo rewarded for making miraculous mundane.

Horoscope bélier :

Marrë më 15 korrik Kjo fitore shpalosi epërsinë e Realit kundër Barcelonës që ishte 10 pikë. Italie Vainqueur du quatrième quart de finale. Marrë më 21 shtator La France est, quant à elle, passée à l'action par l'annonce du boycott des matchs se déroulant en Ukraine pour les membres du gouvernement français [ ]. Condamnée à sept ans de prison pour abus de pouvoir, elle souffre de graves douleurs au dos et a entamé une grève de la faim [ ]. Marrë më 20 Pril

Operacioni u zhvillua në mëngjes dhe ai u lirua nga spitali deri në fund të pasditës; ai më pas rifilloi stërvitjen vetëm disa ditë më vonë. Në nëntor , Ronaldo u ftua në qëndrën stërvitore të Arsenalit , London Colney për të takuar trajnerin Arsene Wenger dhe stafin e tij.

Liverpooli është një nga klubet më të mira në Angli dhe do të ishte një ëndërr për çdo lojtar të përfaqsonte një klub me aq traditë më madhe. Performanca e Ronaldos gjithashtu impresionoi edhe lojtarët e Manchesterit, që i kërkuan Fergusonit që të firmoste me të. Unë thashë 28, por Ferguson më tha: Jo, jo ti do të mbash fanellën me numrin 7 , dhe fanella e famshme ishte një motivim shtesë për mua.

Unë isha i detyruar që të jetoja me këtë nder". Ronaldo debutoi për Manchester United duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 60të në fitoren 4—0 kundër Bolton Wanderers. Ai shënoi golin e tij të parë me fanellën e Manchester United më 1 nëntor me një goditje dënimi kundër Portsmouth , ku Manchester United fitoi me rezultatin 3—0.

Ai e përfundoi sezonin duke shënuar një gol në finalen e FA Cup kundër Millwall , në ndeshjen ku Manchester United fitoi 3—0, dhe Ronaldo fitoi trofeun e tij të parë pas mbërritjes në Angli.

Më 25 tetor , Ronaldo shënoi golin e të të Manchester United në Premier Ligë në humbjen poshtëruese 4—1 kundër Middlesbrough. Më 14 janar , Ronaldo mori karton të kuq në Derbin e Manchesterve , pasi bëri një ndërhyrje të rëndë kundër ish lojtarit të Manchester United, Andrew Cole , në ndeshjen ku Manchester United humbi 3—1 përball Manchester Cityt.

Ronaldo fitoi trofeun e tij të dytë me Manchester Unitedin në sezonin —06 , pasi shënoi golin e tretë në fitoren 4—0 kundër Wigan në finalen e Football League Cup. Sezoni —07 ishte i destinuar që të ishte sezoni i Ronaldos, pasi ai e kaloi shifrën e 20 golave dhe fitoi gjithashtu edhe kampionatin e parë me Manchester United.

Në nëntor dhe dhjetor të vitit , Ronaldo u shpall lojtari më i mirë i muajit në Premier Ligë , duke u bërë lojtari i tretë pas Dennis Bergkamp dhe Robbie Fowler që shpallej dy herë rrasht lojtari i muajit në Premier Ligë.

Ronaldo fitoi shumë çmime personale gjatë sezonit — Ronaldo ishte gjithashtu një nga tetë lojtarët e Manchester Unitedit në formacionin e vitit në Premier Ligë për sezonin — Ronaldo e filloi sezonin —08 me një karton të kuq në ndeshjen kundër Portsmouth , pas një ndërhyjeje të ashpër kundër skocezit Richard Hughes gjatë ndeshjes së dytë të sezonit të Manchester United, ku Ronaldo u pezullua edhe me tre ndeshje.

Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë për Manchester United në fitoren 6—0 kundër Newcastle United në Old Trafford më 12 janar , duke e ngjitur skuadrën në krye të tabelës së Premier Ligës. Më 19 mars , Ronaldo u bë për herë të parë kapiten i Manchester Unitedit në fitoren në Old Trafford kundër Boltonit , ku ai shënoi të dy golat në fitoren 2—0.

Rekordi i Ronaldo për golat e shënuar rradhazi vazhdoi, duke bërë që të fitonte çmimin Këpuca e Artë Europiane , duke lënë Dani Güizan me tetë pikë mbrapa dhe u bërë sulmuesi i parë anësor që e fiton këtë trofe. Më 21 maj , në finalen e sezonit —08 në Ligën e Kampioneve kundër rivalëve të Çelsit , Ronaldo shënoi golin e parë, përpara se Çelsi të barazonte në minutën e 45të me Frank Lampard.

Ronaldo u emërua nga UEFA si lojtari i ndeshes, [64] dhe e përfundoi sezonin me 42 gola të shënaur në të gjitha kompedicionet, duke dështuar të thyente rekordin e Denis Law me 46 gola në sezonin — Në Ligën e Kampioneve, Ronaldo u shpall sulmuesi më i mirë dhe lojtari i turnamentit dhe sigurisht golashënuesi më i mirë me 8 gola në 11 ndeshje. Më 8 qershor , Sky Sport raportoi se Ronaldo kishte shprehur interes për transferimin te Real Madrid , nëse ata i ofronin atij të njëjtën sasi parash që kishte te Manchesteri; pretendohej se skuadra spanjolle i kishte premtuar atij në fillim të vitit.

Ronaldo iu nënshtrua një operacioni në kyçin e këmbës në qendrën akademike mjekësore në Amsterdam më 7 korrik Ronaldo zëvëndësoi Park Ji-Sung , [70] dhe shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3—1 në raundin e tretë të Kupës së Ligës kundër Middlesbrough më 24 shtator Në fitoren 5—0 kundër Stoke Cityt , Ronaldo shënoi golin e të dhe të në të gjitha kompedicionet me Manchester Unitedin, me të dy golat që erdhën nga goditjet e dënimit.

Më 2 dhjetor , Ronaldo fitoi Topin e artë , duke u bërë lojtari i parë i Manchester Unitedit që fiton një Top të artë pas George Best që e fitoi në vitin Ai kishte pikë, kurse Lionel Messi , që ishte në vendin e dytë, kishte vetëm pikë [72]. Ronaldo fitoi edhe trofeun Topin e Argjendtë në Kupën e Botës për Klube ku ai shënoi dy gola dhe Manchesteri fitoi trofeun më 19 dhjetor Më 8 janar , Ronaldo u dëmtua pas aksidentit me makinë që pësoi, ku ai doli jashtë rrugës sëbashku me makinën e tij Ferrari GTB Fiorano pranë aeroportit të Manchesterit.

Ronaldo shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve , të parin që pas finales me Çelsin, në fitoren 2—0 kundër Interit në ndeshjen e raundit të 16, duke e dërguar skuadrën e tij në çerek-finale. Ai e përfundoi sezonin me 53 ndeshje të luajtura në të gjitha kompedicionet, duke luajtur katër ndeshje më shumë se sezonin e shkuar, por shënoi vetëm 26 gola, duke pasur rënie nga sezoni i shkuar ku shënoi plot 42 herë.

Ai është lehtësisht lojtari më i mirë në botë. Ai është në rrugë më mirë se ata. Kontributi i tij për rrezikshmëri goli është e pabesueshme. Statistikat e tij janë të pabesueshme. Me 26 qershor , Real Madridi komfirmoi se Ronaldo do të bashkohej me skuadrën më 1 korrik Ronaldo u prezantua përpara mediave më 6 korrik , [86] dhe mori fanëllen me numrin 9 që ja dhuroi legjenda Alfredo Di Stéfano , [87] [88] dhe, kur bëri prezantimin e tij në Santiago Bernabeu , ishin të pranishëm Ronaldo vendosi një rekord, pasi kjo ishte mikpritja më e madhe në historinë e futbollit në prezantimin e një futbollisti, duke thyer edhe rekordin e Diego Maradonës me Ronaldo bëri debutimin e tij për Real Madridin më 21 korrik , në një ndeshje miqësore që përfundoi me fitoren 1—0 për los Blancos kundër Shamrock Rovers.

Goli i tij i parë për klubin erdhi një javë më vonë kundër skuadrës kolumbiane LDU Quito , ku ai shënoi nga pika e penalltisë në minutën e 48të, duke ndihmuar skuadrën të fitojë ndeshjen me rezultatin 4—2. Ronaldo debutoi në La Liga kundër Deportivo La Coruña , ku arriti të shënojë edhe një gol në fitoren 3—2 në shtëpi. Ronaldo u dëmtua në kembë më 10 tetor , ndëkohë që ishte thirrur me Portugalinë. Ky dëmtim e mbajti atë jashtë fushave të lojës dëri më 25 Nentor Ai humbi dy ndeshjet e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Milanit.

Më 6 dhjetor , Ronaldo mori kartonin e tij të parë të kuq me klubin, ne fitoren e Los Blancos 4—2 kundër Almerías , ku Ronaldo gjithashtu humbi edhe një penallti. Ai mori karton të kuq sepse kur shënoi gol në minutën e 84të, hoqi fanellën dhe festoi duke u ndëshkuar, që u pasua edhe me kartonin e dytë të verdhë pasi bëri një ndërhyrje të parregullut. Me 5 maj , Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë për fanellen e Real Madridit kundër majorkës.

Ronaldo dhe Gonzalo Higuain shënuan sëbashku 53 gola në La Liga, duke thyer një rekord dhe duke u bërë dyshja e parë e Real Madridit që shënon 53 gola në një sezon të La Ligas. Ronaldo për t'u riaftësuar nga ky dëmtim, shpenzoi 10 ditë. Në prill , Ronaldo bëri një rikthim fantastik nga dëmtimi, duke shënuar në tre ndeshje rradhazi përfshirë dy gola në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve kundër Tottenham Hotspur , kështu që i duheshin edhe dy gola për të barazuar rekordin e 42 golave të shënuar në të gjitha kompedicionet në sezonin —08 me Manchester United.

Më 20 prill , Ronaldo shënoi folin fitues në minutën e të kundër Barcelonës në finalen e finalen e Copa del Reyt. Më 21 maj , Ronaldo shënoi dy gola në javën e fundit të La Ligas, ku Real Madridi fitoi me rezultatin 8—0 kundër Almerías, [] ku fitoi edhe çmimin "Pichichi" me 41 gola në 34 ndeshje, dhe u bë gjithashtu lojtari i parë në La Liga që shënon 40 gola.

Nga kjo gjë, Ronaldo fitoi edhe "Këpucën e Artë Europiane" për të dytën herë, duke u bërë lojtari i parë që e fiton këtë trofe në dy liga të ndryshme. Gazeta sportive "Marca", i cili jep çmimin "Pichichi", i anulloi një gol të shënuar më 18 shtator kundër Real Sociedadit , i cili u bë zyrtarisht goli i Pepes. Thyjet e rekordeve nga Ronaldo u bënë burim i madhë vëzhgimi nga mediat publike, përfshirë Sports Illustrated World XI, [] që e vlerësoi atë si një nga futbollistët më të mirë të botës.

Gjithsej në të gjithë kompedicionet, Ronaldo luajti 54 ndeshje dhe shënoi 53 gola; në La Liga, ai luajti 34 ndeshje dhe shënoi 40 gola, në Copa del Rey, Ronaldo luajti 8 ndeshje dhe shënoi 7 gola, kurse në Ligën e Kampioneve luajti 12 ndeshje dhe shënoi 6 gola.

Nga këto 53 gola, 25 prej tyre i shënoi me këmbën e dhjathtë, dhe 9 gola me këmbën e majtë. Unë nuk do ta krahasoja me [Lionel] Messin, ne jemi duke folur për dy lojtar të mirë.

Unë them se ketë vit Ronaldo është më i mirë. Më 17 gusht , Ronaldo shënoi golin e tij të të për Los Blancos në pjesën e parë të ndeshjes kundër Barcelonës në ndeshjen e kthimin të Superkupës së Spanjës në Camp Nou.

Në javët e para të shtatorit, performanca fizike e Ronaldos ka qenë subjekt i shqyrtimit nga ana e mediave botërore, pasi edhe Castrol lëshoi një film televiziv me emrin Ronaldo; ai u vu në provë në disa fusha, duke provuar aftësitë e tij mendore dhe fizike. Më 24 shtator , Ronaldo shënoi një tregolësh tjetër me dy gola me penallti në fitoren 6—2 kundër Rayo Vallecanos në Santiago Bernabéu.

Ky ishte tregolshi i nëntë në La Liga për të, dhe i dhjeti gjithsej me Realin. Më 27 shtator , Ronaldo shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin —12 fitoren 3—0 kundër Ajax. Tregolshi i tij i 12të me klubin erdhi më 6 nëntor, në fitoren shkatërrimtare 7—1 në shtëpi kundër Osasunas , duke bërë që Reali të ishte në krye të klasifikimt në La Liga. Më 19 nëntor , Ronaldo shënoi golin e dytë në humbjen e Real Madridit me rezultatin 2—3 kundër Valencias. Më 26 nëntor , ai shënoi dy gola me penallti në fitoren e skuadrës me rezultatin 4—1 kundër rivalëve të Atlético Madrid.

Më 3 dhjetor , Ronaldo shënoi golin e dytë në fitoren 0—3 kundër Sporting Gijón në një ndeshje të La Ligas. Ronaldo ishte një nga tre finalistët për të fituar Topin e artë. Më 13 dhjetor , Ronaldo shënoi golin e dytë në fitoren 0—2 kundër SD Ponferradina në raundin e parë të Copa del Reyt. Më 17 dhjetor , Ronalo shënoi tregolshin e tij të 12të në La Liga dhe të 13të gjithsej në fitoren 6—2 jashtë fushe kundër Seviljes.

Në ndeshjen e Real Madridit kundër Granadës , Ronaldo shënoi golin e pestë në fitoren 5—1. Më 22 janar , Ronaldo shënoi dy gola me penallti në fitoren 4—1 kundër Athletic Bilbao , dhe më 28 janar shënoi golin e dytë të Real Madridit në fitoren 3—1 kundër Real Zaragozës.

Ronaldo gjithashtu shënoi edhe dy gola të tjerë kundër Barcelonës në çerek-finalen e Copa del Reyt, ku Reali u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 4—3. Më 12 shkurt , Ronaldo shënoi një tregolësh, i 13ti në La Liga dhe 14ti gjithsej me Realin, në fitoren 4—1 në Santiago Bernabeu kundër Levantes. Kjo fitore shpalosi epërsinë e Realit kundër Barcelonës që ishte 10 pikë.

Më 11 prill , Ronaldo shënoi një tregolësh kundër skuadrës rivale të Atlético Madrid në fitoren jashtë fushe me rezultatin 1—4, duke assituar gjithashtu edhe golin e katërt. Tregolshi i tij erdhi nga një goditje dënimi, një nga 30 metra dhe një nga penalltia, duke kapuar shifrën e 40 golave në La Liga, dhe duke u bërë lojtari i parë në La Liga dhe në të gjitha ligat e mëdhaja që arrin të shënoi 40 gola në dy sezone rresht.

Ronaldo zyrtarisht e theu rekorin e 40 golave në një sezon në La Liga, duke shënuar kundër Sporting Gijón në fitoren 3—1 të Los Blancos më 14 prill Më 25 prill , në ndeshjen e kthimit të gjysmë-finales së Ligës së Kampioneve kundër gjermanëve të Bayern München , Ronaldo shënoi një gol nga penalltia e cila u shkaktua nga David Alaba për prekje të topit me dorë dhe një tjetër gol pas assistit të Mesut Özil. Koha e rregullt dhe shtesa pëfunduan me rezultatin e përgjithshëm 3—3, ku në gjuajtjet e penalltive, penalltia e Ronaldos u prit nga portieri Manuel Neuer.

Më 13 maj , në ndeshjen e fundit të Real Madridit në La Liga, Ronaldo shënoi kundër majorkës , duke u bërë lojtari i parë në historinë e La Ligës që i shënon gol të gjitha skuadrave të La Ligës. Ai e perfundoi sezonin me 46 gola në ligë dhe 60 gola në të gjitha kompedicionet, duke thyer rekordin me klubin që e kishte vendosur sezonin e shkuar.

Ronaldo e përfundoi sezonin e tretë me Realin duke fituar La Ligën me pikë, duke arritur në gjysmë-finale të Ligës së Kampioneve dhe në çerek-finale të Copa del Reyt. Ronaldo deklaroi se ai besonte se kishte luajtur më mirë se Lionel Messi në sezonin — Ronaldo e filloi sezonin —13 me fitimin e Supercopa de España , duke shënuar dy gola dhe duke i dhënë trofeun e parë të sezonit —13 Realit kundër Barcelonës me rezultatin e përgjithshëm 4—4 rregulli i golit jashtë fushe.

Më 2 shtator , Ronaldo shënoi golin e parë në La Liga në fitoren 3—0 kundër Granadës , që gjithashtu ishte edhe goli i tij të në ndeshjet e ligës në Spanjë , Angli dhe Portugali. Ai shënoi edhe një tjetër gol, që ishte i ti në të gjitha kompedicionet me Realin në vetëm ndeshje. Ai gol e bëri Ronaldon golashënuesin e dhjetë më të mirë në historinë e Real Madridit. Ronaldo u zëvëndësua në minutën e 63tëë nga Gonzalo Higuain për shkak të një dëmtimi në kofshë.

Trajneri i skuadrës, José Mourinho tha se një nga arsyet që Ronaldo ishte i pakënaur ishte sepse ai nuk e fitoi çmimin "Lojtari më i mirë në Europë" për sezonin — Më 18 shtator , Ronaldo shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampioneve për sezonin —13 në fitoren 3—2 kundër Manchester Cityt në Santiago Bernabeu. Më 11 nëntor , Ronaldo e nisi ndeshjen si sulmues dhe shënoi një gol në fitoren 2—1 kundër Levantes , sepse Benzema dhe Gonzalo Higuain ishin të dëmtuar.

Nqs ti do t'ja japësh një Top të artë një lojtari sepse është më i mirë në botë, jepja o Cristianos ose Messit. Në dhjetor , gjigandët francez të Paris Saint-Germain shfaqën interers në transferimin e Ronaldos, kurse Real Madridi lajmëroi se Ronaldo nuk do të largoheshe nga klubi dhe se drejtuesit e klubit po punonin që t'i rinovonin kontratën edhe për tre vite të tjera, gjë që do ta mbante Ronaldon në Madrid deri në vitin Më 6 janar , në ndeshjen e parë të Realit në vitin , Ronaldo shënoi dy gola, duke i dhënë Los Blancos që ishte me një lojtar më pak fitoren 4—3 kundër Real Sociedadit.

Kjo ishte hera e parë që Ronaldo humbiste një ndeshje për shkak të kartonave të verdhë, kurse në të shkuarën ai kishte munguar vetëm në një rast ku kishte marrë karton të kuq. Por unë nuk mendoj se këto lojtar janë më të mirë se Ronaldo. Ai është lojtar fantastik. Unë e dija se do të përmirsoheshe në mënyrë të jashëzakonshme, sepse kur na la ne, ishte akoma i ri. Ronaldo u përball kundër ish klubit të tij Manchester United për herë të parë më 13 shkurt në raundin e 16 të Ligës së Kampioneve , ku shënoi një gol fantastik me kokë në barazimin 1—1 në Santiago Bernabeu.

Me këto gola, Ronaldo u bë golashënuesi i pestë më i mirë në historinë e Ligës së Kampioneve, duke parakaluar ukrainasin Andriy Shevchenko. Ronaldo pësoi një dëmtim në muskulin e kofshës së tij, por u riaftësua në kohë për të luajtur në ndeshjen e parë të gjysmë-finales së Ligës së Kampioneve , ku skuadra e tij humbi me rezultatin 4—1 kundër gjermanëve të Borussia Dortmund , ku Ronaldo shënoi golin e vetëm të Realit.

Mediat angleze raportonin se shefi ekzekutiv David Gill kishte shkuar në Madrid për të diskutuar me agjentin e Ronaldos për një rikthim në Old Trafford , [] por mediat e tjera raportuan se Manchesteri kishte gati një kontratë të re. Kjo gjë e bëri Ronaldon golashënuesin e gjashtë më të mirë të klubit me gola në ndeshje. Ronaldo e përfundoi sezonin me 55 gola gjithsej, ku shënoi 29 gola me këmbën e djathtë përfshirë penalltitë dhe goditjet e dënimit , 18 me këmbën e majtë dhe 8 gola me kokë.

Pasi Real Madrid dështoi të fitonte trofe në sezonin —13, mediat filluan të spekullonin për një largim të mundshëm të Ronaldos nga Madridi , edhe pse kontrata e tij skandonte në qershor Më 18 gusht , Ronaldo luajti ndeshjen e tij të të zyrtare me Real Madridin në fitoren 2—1 kundër Real Betis në Santiago Bernabeu.

Në ndeshjen e tij të të në kompedicionet europiane kundër Copenhagen më 2 tetor, Ronaldo shënoi dy gola në fitoren e Realit me rezultatin 4—0 në Santiago Bernabeu. Në një debat në Oxford Union në tetor , kur presidentin e FIFA -s Sepp Blatter e pyetën se kë preferon midis Messit dhe Ronaldos, ai lavdëroi punën e argjentinasit, përpara se të lëshonte një goditje të fortë për Ronaldon duke thënë se "njëri ka shpenzuar më shumë para te berberi se tjetri".

Real Madrid kërkoi — dhe më pas mori — një falje të plotë nga Blatter, dhe portugezi u kundërpërgjigj me një festim tallës pasi shënoi një gol me penallti kundër Seviljes, pasi Blatter e kishte përshkruar atë si "komandant" në fushën e lojës. Në ndeshjen e tij të të jashtë fushe me Real Madridin më 2 nëntor , Ronaldo shënoi golin të të jashtë fushe pas dy golave të shënuar në fitoren 3—2 kundër Rayo Vallecanos , pas kësaj ai kishte mesatare shënimi 0.

Nga goditja e dënimit, Ronaldo shënoi golin e 20të me goditje dënimi në karrierë për Realin, një më shumë se specialisti i goditjeve të dënimit Ronaldinho që i ka shënuar me Barcelonën. Pas formës së tij të fortë në sezonin —14, ku Ronaldo shënoi 32 gola në 22 ndeshje për klubin dhe kombëtaren, duke përfshirë pesë tregolsha nga mesi i nëntorit, Ronaldo deklaroi se kjo mund të jetë në "forma më e mirë e jetës së tij".

Ronaldo është një lojtar i veçantë për të gjithë talentin e tij dhe profesionalizmin e tij. Ai është një lojtar i cili është jashtëzakonisht i qëndrueshëm. Ndeshja e parë e vitit të ri e pa Ronaldon të shënonte dy gola në fitoren 3—0 në shtëpi kundër Celta Vigos , përfshirë golin e të në karrierë në ndeshje me klubet dhe kombëtaren. Ai i dedikoi të dy golat legjendës portugeze Eusébio , i cili vdiq dy ditë më parë. Më 13 janar , Ronaldo fitoi Topin e Artë , duke mposhtur Lionel Messin , i cili ishte fituesi i katër viteve të fundit, dhe francezin Franck Ribéry.

Ronaldo bëri rikthimin e tij me skuadrën më 23 prill në fitoren e gjysmë-finales së parë kundër Bayern Munich. Ai shënoi dy gola në ndeshjen tjetër Osasunës , përfshirë golin e tij të të në Santiago Bernabeu , [] duke u bërë lojtari i parë i klubit që shënon 30 ose më shumë gola në katër sezone rresht. Më 4 maj , Ronaldo shënoi një gol me thëmbër në barazimin 2—2 kundër Valencias , duke u bërë lojtari i parë që shënon 50 ose më shumë gola në katër sezone rresht.

Ai gjithahtu vendosi një rekord duke shënuar plot 17 gola në një sezon të vetëm dhe sigurisht 67 gola gjithsej. Pas problemeve të tij në këmbë, gjë që e turbulluan atë në ndeshjet e fundit të sezonit —14 përfshirë finalen e Ligës së Kampioneve dhe Kupën e Botës , [] Ronaldo shënoi një dygolësh në ndeshjen e parë zyrtare, me Los Blancos që mposhtën me rezultatin 2—0 Seviljen për të fituar Superkupën e Europës Ronaldo debutoi për Portugalinë kundër Kazakistianit më 20 gusht , ku Portugalia fitoi me rezultatin 1—0.

Ronaldo u thirr për të luajtur në Euro , [] duke shënuar golin e parë me kombëtaren në kundër Greqisë në minutën e 93të të humbjes , [] dhe shënoi sërisht në gjysmë-finale kundër Hollandës. Ronaldo gjithashtu ishte pjestar i Portugalisë në lojërat verore olimpike , duke shënuar një gol në turnament, pavarësisht se kombëtarja portugeze olimpike u eleminua që në raundin e parë, duke me mbyllur grupin e saj në vendin e fundit me vetëm tre pikë pas humbjes 4—2 kundër gjysmë-finalistëve të mëvonshëm të turnamentit, Irakut dhe çerek-finalstëve të Kosta Rikës.

Ronaldo ishte golashënuesi i dytë më i mirë në kualifikueset e Kupës së Botës me shtatë gola, dhe shënoi golin e parë në Kupën e Botës kundër Iranit me penallti. Gjatë ndeshjes çerek-finale kundër Anglisë më 1 korrik , shoku i Ronaldos te Manchester United , Wayne Rooney u nxorr jashtë me karton të kuq për shkak të një ndërhyrje kundër mbrojtësit të portugalisë Ricardo Carvalho. Mediat angleze spekullonin duke thënë se Ronaldo ndikoi në vendin e gjygjtarit Horacio Elizondo për të ndëshkuar Rooneyn me karton të kuq, duke u ankuar në mënyrë agresive; pas ndëshkimit me karton të kuq të Rooneyt, Ronaldo ju drejtua pankinës së Portugalisë duke i shkelur syrin.

Pas ndeshjes, Ronaldo insistoi duke thënë se Rooney është një mik i mirë dhe se ai nuk kishte ndikuar në vendimin e gjygjtarit për ta nxjerrë atë me karton të kuq.

Reagimi i ashpër nga medat angleze detyruan Ronaldon të marrë në konsideratë largimin nga Manchester United, dhe dyshoheshe se ai i kishte thënë gazetës sportive "Marca" se kishte dëshirë të shkonte te Real Madridi. Ronaldo u vërshëllye gjatë gjithë gjysmë-finales kundër Francës , ku Portugalia u eleminua; [] ai humbi ceremoninë e çmimit për lojtarin e ri më të mirë për shkak të një fushate negative emaili nga tifozët në Angli.

Një ditë pas ditëlindjes së 22, Ronaldo u bë kapiten i Portugalisë për herë të parë në një ndeshje miqësore kundër Brazilit më 6 shkurt Trajneri i portugalisë, Luiz Felipe Scolari shpjegoi: Silva më pyeti mua për ta bërë [Ronaldon] kapiten si një gjest Silva ma kërkoi, dhe tani ai nuk është më me ne.

Ronaldo shënoi tetë gola gjatë fazës kualifikuese të Euro , [] një më pak se polaku Euzebiusz Smolarek , por shënoi vetëm një gol gjatë turnamentit. Kur skuadra finale e Portugalisë që do të luante në Europian u zyrtarizua, Ronaldos ju dha fanella me numër 7 për herë të parë në një turnament madhor.

Pas performancës jo të suksesshme të Portugalisë në Kampionatin Europian, Luiz Felipe Scolari u zëvëndësua nga Carlos Queiroz , i cili u emërua si trajneri i ri i Portugalisë në korrik Po në atë muaj, Queiroz e emëroi Ronaldon si kapiten të përkohshëm të skuadrës. Më 15 qershor , në ndeshjen hapëse të Portugalisë në Kupën e Botës kundër Bregut të Fildishtë , Ronaldo pësoi një ndërhyrje nga mbrojtësi i djathtë Guy Demel , gjë që çoi në një debat midis tyre duke bërë që të ndëshkoheshin me karton të verdhë të dy.

Megjithatë, kjo kërkesë u refuzua. Ronaldo u emërua si lojtari i ndeshjes në të tre përballjet e Portugalisë në fazën e grupeve kundër Bregut të Fildishtë 0—0 , Koresë së Veriut 7—0 dhe Brazilit 0—0. Goli i tij i vetëm në turnament erdhi më 21 qershor në fitoren shkatërrimtare 7—0 të Portugalisë kundër Koresë së Veriut, [] duke thyer tabunë pasi ky ishte goli i parë me kombëtaren pas plot 16 muajve.

Ronaldo shënoi shtatë ola gjatë kualifikueseve të Euro , duke përfshirë edhe dy finalizime kundër Bosnjes në fazën play-off të kualifikueseve, duke përfunduar mbrapa gjermanit Miroslav Klose dhe hollandezit Klaas-Jan Huntelaar të cilët nuk luajtën në plat-off në listën e golashënuesve. Portugalia u vendos në Grupin B sëbashku me Hollandën , Danimarkën dhe Gjermanisn , e cila u referua si grupi i vdekjes i turnamentit.

Pas ndeshjes hapëse që përfundoi me humbjen 0—1 kundër Gjermanisë , Ronaldo u kritikua për performancën e tij, duke shfaqur zhgënjim në gabimet e tij dhe të shokëve të tij të skuadrës dhe për shkak të largimit në dhomat e zhveshjes në vend të që shkonte me skuadrën për të falenderuar tifozët. Shoku i tij i skuadrës, Nani , më vonë e mbrojti atë, duke thënë se ai u largua nga fusha për të marrë ndihmën e shpejtë nga një dëmtim i mundshëm. Ai gjithashtu tha se Ronaldo është vënë në një presion të tepruar, dhe se futbolli është një lojë skuadre.

Gjatë ndeshjes së dytë të fazës së grupeve kundër Danimarkës që përfundoi me fitoren 3—2 të Portugalisë, tifozët danezë brohorisnin emrin e Lionel Messit sa herë që Ronaldo prekte topin.

Ai humbi dy raste të pastra kundër portierit. Ai u eleminua nga Copa America , në atdheun e vet. Unë mendoj se kjo është gjë e keqe, apo jo? Dhe njerëzit thonë se ai është lojtari më i mirë në botë. Këto gjëra janë normale për lojtarët e mëdhenj.

Në ndeshjen e tretë të grupit, Ronaldo prishi kritikat ndaj tij duke shënuar dy gola në fitoren 2—1 kundër Hollandës , duke i lejuar Portugalisë që të avanconte në çerek-finale. Pas golit, ai vrapoi drejt një kamere duke thënë "para ti" duke ja dedikuar golin djalit të tij. Në formën që është ai, jepini një mundësi, dhe ai do të shënojë. Cristiano kërkon që të sjellë skuadrën në finale dhe të tregojë se pse ai duhet të konsiderohet si lojtari më i mirë në botë.

Në gjysmë-finale kundër Spanjës , Ronaldo pati disa raste për gol, për në të treja rastet ai gjuajti lart portës. Para dhe gjatë gjithë turneut, Ronaldo u përshëndet veçanërisht nga legjenda argjentinase Diego Maradona , i cili e përshkroi Ronaldon si "lojtarin më të mirë në botë" dhe vazhdoi duke thënë se [Ronaldo] i ka treguar bashkatdhetarëve të tij se ai e meriton një monument në Lisbonë.

Edhe pse nuk kishte finale për vendin e tretë, UEFA vendosi për herë të parë për të ndarë medaljen e artë për të dy gjysmë-finalistët. Ai u bë lojtari i tretë më i ri europian që e arrin këtë shifër, pas gjermanit Lukas Podolski dhe estonianit Kristen Viikmäe. Më 14 gusht , Ronaldo shënoi golin e 40të me Portugalinë në një ndeshje miqësore kundër Hollandës që përfundoi në barazimin 1—1.

Ronaldo shënoi tetë gola gjatë fazës kualifikuese të Kupës së Botës me Portugalinë, përfshirë të katër golat e shënuar në dy ndeshjet e play-off kundër Suedisë duke i siguruar Portugalisë një vend për në Kupën e Botës.

Më 5 mars , Ronaldo shënoi dy gola në fitoren 5—1 të Portugalisë në ndeshjen miqësore kundër Kamerunit për të arritur në kuotën e 49 golave me kombëtaren, duke u bërë kështu kryesuesi i golashënuesve më të mirë të kombëtares. Duke shkuar në Kupën e Botës , si ylli i vetëm i skuadrës, ndonjë sukses i mundshëm i Portugalisë do të mbështetej vetëm mbi supet e tij. Ronaldo u stërvit rregullsht përveç seancës stërvitore të Portugalisë në mënyrë që të mos përkeqsonte dëmtimin e tij në kofshë.

Edhe pse ai ishte në dyshim për ndeshjen e parë, ai luajti 90 minuta në humbjen 4—0 kundër Gjermanisë. Në lidhje me dëmtimin e tij, më 18 qershor mjeku i tij, Jose Carlos Noronha, paralajmëroi se nqs Ronaldo vazhdon të luajë me Portugalinë në Kupën e Botës mund të rrezikonte karrierën. Konsideruar rregullisht të jetë një nga dy lojtarët më të mirë të botës sëbashku me Lionel Messin , [] [] Cristiano Ronaldo luan si sulmues , por më shpesh luan sulmues anësor, [] [] dhe është i njohur për finalizimin e tij, qëndrimin, driblimet, pozicionimin, pasimin, krosin dhe aftësinë e tij për gjuajtjet e lira.

Taktikisht, Ronaldo luan një rol të fuqishëm në sulm, duke dribluar nga krahu i majtë i fushës e duke shkuar në qëndër. Ai gjithashtu zotëron ekujlibër dhe gatishmëri. Edhe pse luan me këmbën e djathtë, Ronaldo është në gjëndje për të luajtur dhe shënuar edhe me këmbën e majtë. Ronaldo njihet gjithashtu për ritmin, aftësi, kontroll dhe për driblimet e tij, si edhe për dhuntinë e tij për të mposhtur lojtarët kundërshtarë në duelet një kundër një.

Ai është në gjëndje për të shënuar nga të dyja anët e fushës dhe gjithashtu edhe nga distancat e largëta. Ai gjithashtu është një specialist në gjuajtjet e goditjeve të lira.

Që prej mbërritjes së tij te Manchester United, Ronaldo pësoi një transformim të madhë të trupit, duke u bërë nga i ri i dobët në një lojtar me një trup të formuar atletik. Fortësia e tij, trupi i tij muskuloz i lejon atij që të mbaj topin nën zotërim. Megjithatë, Ronaldo ka pasur raste që është kritikuar për simulimet e tij në fushën e lojës.

Për këtë gjë, José Mourinho ka thënë: Në disa raste, simuluesit janë mbrojtur shumë, dhe ata që janë të ndershëm shpesh janë humbës. Unë nuk jam hipokrit nëse them se ata mbrojtësit i ndërhyjnë Cristianos me vështirsi, dhe se kartonat e verdhë nuk arrijnë shpejtë. Në fillimet e karrierës së tij, Ronaldo ka qënë i përshkruar si i të paturit një "imazh arrogant" në fushë, por Ronaldo ka vetë ka thënë se ai është bërë "viktimë" në fushën e lojës për shkak se ai ishte portretizuar nga media.

Trajnerët e tij, shokët e skuadrës dhe gazetarë të ndryshëm kanë komentuar se ky reputacion që kishin për të i kishin krijuar Ronaldos një imazh të padrejtë. Stili i tij direkt i futbollit, aftësia si golashënues kanë qënë një nga tiparet më të dukshme gjatë gjithë karrierës së tij, dhe talenti i tij i përgjithshëm e ka udhëhequr atë që të konsiderohet si një lojtar i cili mund të ndryshoj fatin e ndeshjes në çdo moment. Aftësia në rritje i Ronaldos ka udhëhequr median për të nxjerrë krahasime midis tij dhe sulmuesit të Barcelonës , Lionel Messit , [] [] [] [] si dy nga lojtarët më të mirë në botë që janë më të rëndësishmit për klubet e tyre dhe statistikat marramëndëse të shënimit.

Ai i bën gjërat më të mira për Barcelonën, unë bëj gjërat më të mira për Real Madrid". Kur unë shkova për t'a parë atë kundër Cityt , disa nga aftësitë e tij të pasimeve dhe driblimeve ishin fantastike. Pasime me një prekje, krosa të mirë. Në gjashtë vite ne e patëm atë, ju e patë lojën dhe rritjen e tij gjatë gjithë kohës, dhe ai ishte një lojtar fantastik.

Tani ju shikoni një lojtar të kompletuar. Vendim-marrjet e tij, maturia e tij, eksperienca e tij, plus të gjitha aftësitë e tjera që ka e bëjnë atë jë lojtar të kompletuar. Babai i Ronaldos, José Dinis Aveiro, vdiq për shkak të alkolit dhe sëmundjes në mëlçi në moshën 52 vjeçare në shtator kur Ronaldo ishte vetëm 20 vjeç. Në tetor , një muaj pas vdekjes së babait të tij, Ronaldo u arrestua si i dyshuar për përdhunim ndaj një gruaje në një hotel të Londrës , por u mbajt si i liruar me kusht.

Ronaldo lajmëroi se ai u bë baba më 3 korrik Facebook dhe Twitter i tij zyrtar nuk e treguan ditën e lindjes së djalit si pjesë e jetës private. Fëmija, i quajtur Cristiano ka lindur në Shtetet e Bashkuara [] nën kujdesin e plotë të Ronaldos. Ronaldo më parë ka qënë i lidhur me modelet angleze Alice Goodwin [] dhe Gemma Atkinson , dhe që nga fillimi i vitit , ai është në një marrëdhënje me modelen ruse Irina Shayk.

Pamjet televizive të tërmetit në Oqeanin Indian në treguan një djalë tetë vjeçar të mbijetuar me emrin Martunis i cili kishte veshur një fanellë të kombëtares portugeze me numrin 7 i cili ishte i bllokuar për 19 ditë pasi familja e tij ishte vrarë.

Pas kësaj, Ronaldo vizitoi Aceh në Indonezi për të mbledhur fonde për rehabilitimin dhe rindërtimin pas tragjedisë. Në nëntor , Ronaldo dhuroi këpucët e tij të futbollit në një ankand të uebsajtit të Real Madridit. Në janar , Ronaldo u bë ambasadori i ri global i " Save the Children ", në të cilën ai shpreson që të ndihmojë fëmijët në luftën kundër urisë dhe shëndetit.

Forumi synon të rrisë ndërgjegjësimin për komunitetin indonezian dhe ndërkombëtar për rëndësinë e ruajtjen së biodiversitetit dhe ekosistemin në gjirin e Jugut e Benoa, Bali. Në janar , ligjet e taksave të larta të Spanjës thonë se lojtari më i paguar në botë në aspektin e pagës bruto, Ronaldo Ronaldo ka nënshkruar me shumë sponsorizime që kur reputacioni e tij u rrit shpejt mbas mbërritjes së tij te Manchester United. Në , Ronaldo hapi një butik me emrin "CR7" inicialet dhe numri i fanellës së tij në ishullin e Madeiras, Portugali.

Ronaldo zgjeroi bisnesin e tij me një butik të dytë rrobash të hapur në Lisbonë në Butiku i rrobave përfshinë rripa, xhinse me xhepa lëkure dhe veshje e aksesorë për gra [].

Në , Ronaldo zgjeroi linjën e tij të modës. Biografia e Ronaldos, me titullin Moments , u publikua në dhjetor Më 9 qershor , Madame Tussauds në Londër zbuluan një statujë prej dylli të Ronaldos si pjesë e ndërtimit të Kupës së Botës. Ronaldo u bashkua me futbollistët e tjerë si Steven Gerrard , Pelé dhe David Beckham në vendin e ngjarjes.

Në maj , Ronaldo u konfirmua si fytyra e re e lojës futbollistike PES duke qënë në kopertinën e Pro Evolution Soccer dhe ishte i përfshirë në fushatat promovuese të lojës. Loja është krijuar nga zhvilluesi RockLive.

Në gusht , Ronaldo arriti 10 milion ndjekës në rrjetin social Facebook duke bërë historinë pasi u bë sportisti i parë jo-amerikan që arrin këtë sukses në një rrjet social. Tested to the Limit", një dokumentar që tregon Ronaldon që kalon disa prova dhe sfida gjatë kohës që ai ishte në një shqyrtim shkencor.

RonaldoLIVE ishte sfida e parë në botë interaktive e futbollit transmetuar drejtpërdrejt me anë të Facebook nga një objekt i testimit state-of-the-art në Madrid. Në qershor , SportsPro e vlerësoi Ronaldon si atleti i pestë më i shitshëm në botë, [] por ai zbriti në vendin e tetë në vitin Në korrik , Ronaldo u zbulua nga kompania e sigurisë kompjuterike McAfee si futbollisti më i "rrezikshëm" online në cyberspace. Sipas McAfee, tifozët kërkonin në internet "Cristiano Ronaldo", "Cristiano Ronaldo download", "Cristiano Ronaldo and photos" ose "Cristiano Ronaldo and videos" dhe kjo gjë mund të shkaktojë vjedhjen e interformacioneve personale të tyre.

Më 15 dhjetor , Ronaldo hapi një muze, "Museu CR7", në qytetin e tij të lindjes Funchal, Madeira, i dedikuar vetes së tij.

Ekspozita përmban një numër trofeshë, medaljesh dhe foto të lojtarit portugez. Ky çmim u dha në lidhje me zgjerimin e kulturës portugeze, të cilën Ronaldo ndihmoi për të promovuar gjatë dekadës së fundit. Është e njohur gjerësisht se Ronaldo ka arritur një nivel të popullaritet në futboll si asnjë tjetër në të kaluarën. Në vitin , Ronaldo i vetëm ishte përgjegjës për Real Madridin në shitjen e një milion fanellave me emrin e tij të stampuar në pjesën e prapme 1.

Vetëm dy klube të tjera në botë shitur më shumë se një milion fanella në vitin Redaktuar më 5 mars []. Lojtari më i shtrenjtë në histori []. Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë. Tre-herë fituesi i Topit të artë , Johan Cruyff në një intervistë në prill të vitit José Mourinho , trajneri i Ronaldos tek Real Madrid në maj José Mourinho , kur u pyet se kush do të ishte fituesi i Topit të artë Alex Ferguson , përpara ndeshjes së raundit të 16 në Ligën e Kampioneve midis Manchesterit dhe Realit.

He's got the world at his feet. Marrë më 5 nëntor Check date values in: Marrë më 22 mars Marrë më 18 shkurt Marrë më 30 shtator Ronaldo now better than Messi". New York Daily News. France Football në frëngjisht. Marrë më 2 dhjetor Now I want a third. Marrë më 13 janar Marrë më 25 qershor Arkivuar nga the original më 14 dhjetor Marrë më 12 maj Marrë më 11 tetor Marrë më 14 maj Los inicios de Cristiano Ronaldo flv. Marrë më 23 nëntor Liberal Online në portugalisht. Marrë më 29 qershor Marrë më 21 gusht I was expelled from school for throwing a chair at the teacher.

Marrë më 6 mars Heart op that saved Ronaldo. Marrë më 30 janar Marrë më 11 nëntor Marrë më 16 prill Portuguese star keen on Reds move.

Uebsajti zyrtar i Liverpool F. Marrë më 30 gusht Marrë më 27 gusht Sporting CP në portugalisht. Marrë më 9 nëntor Teenager takes Beckham No7 shirt. United confirm Ronaldo capture. Marrë më 26 janar Marrë më 1 shkurt Marrë më 12 janar Marrë më 2 janar Marrë më 15 prill Marrë më 1 maj Ronny fell into Pompey trap.

Marrë më 17 gusht Man Utd 2—1 Sporting Lisbon. Marrë më 4 dhjetor Marrë më 3 korrik Going the right way. Marrë më 18 dhjetor Man Utd 0—2 Reading. Marrë më 20 janar Marrë më 21 shkurt Un autre grand problème subsiste, la vétusté des stades dans ces deux pays, qui ont tardé à rénover leurs enceintes. Initialement, les différentes rénovations et constructions devaient être achevées en , mais plusieurs retards ont été constatés tout au long des travaux et sur différents sites dans les deux pays.

Plusieurs soucis ont émaillé les différents projets d'amélioration des infrastructures polonaises et ukrainiennes, amenant à se poser la question sur un probable remplacement des pays hôtes. Le 30 janvier , le président de l' UEFA Michel Platini annonce commencer un rapport visant à avertir les organisateurs compte tenu de la lenteur des travaux. Le 11 juin , le Premier ministre ukrainien, Ioulia Tymochenko , se montre confiante vis-à-vis des préparatifs qui selon elle se passent normalement [ 10 ].

Cependant, un membre de la fédération ukrainienne de football expose le jour suivant le fait que l'Ukraine pourrait perdre le droit de coaccueillir l'événement, en raison des retards dans la rénovation du stade olympique de Kiev [ 11 ]. Michel Platini confirme donc qu'une décision sera prise en septembre C'est donc quelque temps plus tard que l'Écosse réaffirme ses envies d'intervenir pour aider ces deux pays, et pourquoi pas en cas d'échec héberger la compétition [ 12 ]. Le président de la Scottish Football Association Gordon Smith déclarait vouloir que l'UEFA reconsidère son pays pour débloquer la situation, malgré les avis fermes et maintenus de l'association européenne.

Platini choisit de clarifier la situation, et déclare: La seule raison qui nous pousserait à ne pas y aller serait l'absence de stade à Varsovie et à Kiev. Une délégation ira en Pologne et en Ukraine les 2 et 3 juillet. Nous rencontrerons les responsables des deux pays pour obtenir une vue d'ensemble et prendrons une décision en septembre. Nous avons donné ce défi à ces nations, et il n'y a jamais eu de plan de secours.

La Pologne, en avance sur son voisin ukrainien, pourrait accueillir seule la compétition. L'Espagne, qui a été recalée en , est également sur les rangs.

Les candidatures éliminées pour cet Euro, comme celle de l'Italie et celle conjointe de l'Écosse et de l'Irlande, pourraient aussi servir en cas d'échec polono ukrainien [ 13 ]. La Pologne pourrait également se joindre à l' Allemagne [ 13 ]. Après la première visite des dirigeants européens en Pologne, l'UEFA se montre satisfaite et rassurée [ 14 ].

L'UEFA fixe rapidement un ultimatum, et est prête à interdire à la Pologne de disputer ses deux prochains matches de qualification. Tout rentre finalement dans l'ordre quelques jours plus tard [ 16 ].

Il a ensuite ajouté: Cette année , qui a vu de nombreux problèmes concernant l'organisation de la compétition, se termine sur fond de crise dans les deux pays. Du côté ukrainien, le gouvernement décide, comme son homologue polonais, de changer le bureau chargé de s'occuper de la préparation, jugeant l'agence inefficace [ 18 ]. En Pologne, les affaires de corruption refont surface.

Plusieurs membres de la fédération sont arrêtés, dont Janusz Wojcik, ancien sélectionneur polonais, et Zdzislaw Krecina, candidat à la présidence de la fédération [ 20 ]. Pour sa première visite de l' année en Pologne, le secrétaire général de l'UEFA David Taylor admet que les délais sont respectés, certains projets étant même en avance. Vers le milieu du mois d' avril , l'avancement des travaux est officiellement évalué par le président Michel Platini, qui, alors qu'il visite les différents sites depuis plusieurs jours, annonce le 15 qu'il est impossible que l'Ukraine perde l'Euro , comme la Pologne [ 21 ].

Le 13 mai à Bucarest , le Comité Exécutif de l'UEFA prend une décision concernant le choix définitif de villes polonaises et ukrainiennes qui accueilleront les matches de l'Euro [ 22 ]. Chez le voisin, l'analyse de l'UEFA a révélé des manques importants concernant les infrastructures dans toutes les villes.

Kiev est donc la seule ville confirmée pour l'Euro , mais la tenue de la finale dans la capitale est pour l'instant, et jusqu'à un prochain rapport programmé au 30 novembre , non officialisée. De plus, Dniepropetrovsk et Odessa ont été écartées de la compétition, ne respectant pas, selon l'association européenne, les critères [ 23 ]. Selon un rapport secret de l'UEFA, la ville de Lviv devrait même perdre la tenue de la compétition dans son stade, la construction de celui-ci étant au point mort [ 24 ].

Le 11 décembre , le comité exécutif de l'UEFA, réuni à Madère , dévoile ses rapports sur les quatre villes ukraniennes.

Kiev accueillera bien la finale, et Donetsk, Kharkiv et Lviv trois matches de poule chacune. Néanmoins, la désignation des villes ukrainiennes chargées d'accueillir les matches à élimination directe sera prise ultérieurement [ 25 ].

En effet, la rénovation du stade de Kiev accuse cinq mois de retard, et la construction du nouveau stade de Lviv vient seulement de débuter [ 26 ]. Mais en juin, le Comité directeur de l'UEFA officialise la tenue de l'Euro dans les quatre villes ukrainiennes prévues [ 27 ]. Le logo du tournoi est dévoilé le 14 décembre sur la place Mykhailivska de Kiev [ 28 ].

Le logo, typique de la wycinanka art traditionnel de découpage de papier de couleur que l'on pratique dans certaines régions rurales de Pologne et d'Ukraine en hommage à la faune et la flore locales , représente avec les deux fleurs les deux pays organisateurs, rassemblés par une passion commune de la compétition, designée ici par le ballon central et les personnages levant les bras en signe de victoire dans les trois éléments.

Ces deux éléments ont illuminé tour à tour et durant deux jours les bâtiments les plus célèbres des huit villes hôtes, du 14 au 22 décembre , avec le concours de l'artiste suisse Gerry Hofstetter [ 29 ]. Ces bâtiments sont les suivants: Le slogan officiel de l'Euro , ainsi que le logo final, ont été dévoilés le 14 décembre sur la place Mykhailivska de Kiev , en présence de Michel Platini , Viktor Iouchtchenko , le président ukrainien, Hryhoriy Surkis, Grzegorz Lato et des représentants des huit villes hôtes [ 30 ].

Quelques jours auparavant, le logo géant était déjà installé, mais caché par un voile [ 31 ]. Le slogan, rappelant que l'organisation de cette phase finale est une première en Europe de l'Est , est le suivant [ 32 ]:. La chanson officielle est Endless Summer d' Oceana [ 36 ]. Le mardi 16 novembre , les mascottes officielles de la compétition sont dévoilées au public, à Varsovie. Portant les couleurs des deux pays, elles sont assez semblables à celles de , créées elles aussi par Warner Bros [ 37 ].

Pas encore nommées, l'UEFA fait participer pour la seconde fois les internautes, qui ont le choix entre trois duos de noms, et peuvent voter jusqu'au 3 décembre [ 37 ]. Les billets pour l'Euro seront mis en vente pour le grand public pendant tout le mois de mars [ 42 ]. Les acheteurs auront le choix entre des billets individuels ou des billets groupés pour une série de matches, pour chacune des seize équipes participantes.

De plus, certains billets seront réservés aux supporteurs déficients visuels ou en fauteuil roulant nécessitant un accompagnateur [ 43 ] , ainsi qu'à la population des villes hôtes. Les tarifs s'échelonnent de trente à six cents euros , soit cinquante pour cent moins que lors de l'Euro , les organisateurs ayant pris en compte le pouvoir d'achat local [ 42 ].

À titre d'exemple, le billet le moins cher pour assister à la finale sera vendu cinquante euros. Tous les demandeurs ont des chances égales d'acquérir un billet quelle que soit la date de la demande, et un tirage au sort aura lieu s'il y a plus de demandes que de billets disponibles [ 44 ]. Cependant, dès la fin de l' année , des billets et packs d'hospitalité illégaux sont mis sur le marché par plusieurs entreprises des deux pays hôtes, qui ne possèdent pourtant pas les fameux sésames et qui les proposent à des prix largement supérieurs à l'offre autorisée [ 45 ].

Le tirage au sort des groupes des éliminatoires de l'Euro a lieu le 7 février à Varsovie [ 46 ]. Pour la première fois, les nouveaux coefficients UEFA sont utilisés et déterminent donc la composition des six et trois groupes de six et cinq équipes respectivement [ 46 ].

Ce classement des nations est publié par l'UEFA à l'issue des qualifications et des barrages de la Coupe du monde , et voit l' Espagne occuper la première place, devant l' Allemagne et les Pays-Bas [ 47 ]. Les deux qualifiés d'office, l'Ukraine et la Pologne, occupent respectivement les dix-neuvième et vingt-troisième places [ 48 ].

Ce classement est calculé avec les résultats des équipes lors des qualifications et phases finales de la Coupe du monde et de l' Euro , ainsi qu'avec les résultats du tour préliminaire de la Coupe du monde [ 47 ]. Ces éliminatoires débutent le 11 août et se terminent le 15 novembre Le tirage au sort des matchs de barrage a lieu le 13 octobre à l'Hôtel Sheraton de Cracovie [ 49 ].

La cérémonie du tirage — organisé pour la première fois en dehors de Nyon [ 50 ] — est dirigée par le secrétaire général de l'UEFA Gianni Infantino et l'ancien attaquant international polonais Zbigniew Boniek , l'un des ambassadeurs du tournoi [ 49 ]. Les huit équipes sont réparties dans deux chapeaux contenant respectivement quatre équipes têtes de série et quatre équipes non têtes de série, en fonction des coefficients des équipes nationales établis au terme de la phase de groupes.

Le tirage offre notamment à la Bosnie l'occasion d'une revanche contre le Portugal qui l'avait éliminé en barrages qualificatifs pour la Coupe du monde , et un choc entre la Croatie et la Turquie, classées premières de chaque pot grâce à leur coefficient. Chaque équipe emmène un groupe de 23 joueurs en Pologne et en Ukraine, ce qui fait un total de footballeurs [ 51 ].

Les sélectionneurs nationaux devaient communiquer la liste de leurs 23 joueurs à l'UEFA pour le 30 mai au plus tard. Passé cette date, un appelé ne peut être remplacé que pour blessure, jusqu'au début de la compétition. Passé le 8 juin, aucun remplacement n'est possible, même pour blessure. Le plus jeune d'entre eux est le défenseur néerlandais Jetro Willems , 18 ans et 71 jours au début de la compétition. En étant titularisé d'entrée lors du match face au Danemark, il devient le plus jeune joueur à disputer un Euro, battant ainsi le record d' Enzo Scifo [ 52 ].

L'âge moyen des joueurs présents est de 27 ans [ 54 ]. L'équipe la plus jeune est celle d'Allemagne avec 25 ans de moyenne d'âge, la Russie à l'inverse est l'équipe la plus âgée avec 28 ans et 8 mois de moyenne d'âge [ 55 ]. Côté taille, le joueur le plus grand est le gardien de but suédois Andreas Isaksson avec 1,99 m [ 58 ] et le plus petit l'attaquant italien Sebastian Giovinco avec 1,64 m [ 59 ]. Trois joueurs rejoignent pendant la compétition le cercle des footballeurs à cent sélections en équipe nationale.

Ces deux derniers marquent d'ailleurs à l'occasion de leur centième cape [ 61 ] , [ 62 ]. Le club du Bayern Munich est celui qui compte le plus de joueurs sélectionnés pour l'Euro avec douze joueurs devant le Real Madrid avec onze joueurs.

Au niveau des championnats, c'est le championnat anglais qui est le plus représenté avec 79 joueurs qui en sont issus, devant les championnats allemand avec 48 joueurs, espagnol avec 33 joueurs, italien avec 31 joueurs, russe avec 29 joueurs, ukrainien avec 27 joueurs et français avec 25 joueurs [ 63 ].

La sélection irlandaise est la seule équipe ne comportant aucun joueur évoluant dans son championnat national, à l'inverse la sélection anglaise est exclusivement composée de joueur évoluant dans leur pays. La Suède est l'équipe dont les joueurs sont le plus dispersés puisqu'ils évoluent dans treize championnats différents.

Seulement deux joueurs sélectionnés n'évoluent pas dans un championnat européen, il s'agit de l'attaquant irlandais Robbie Keane du Los Angeles Galaxy et de l'ailier suédois Christian Wilhelmsson de l' Al Ahli SC [ 63 ]. Le 20 décembre , l'UEFA désigne les douze arbitres qui vont officier lors du Championnat d'Europe les arbitres assistants sont désignés ultérieurement [ 64 ].

En continuité avec les essais réalisés en Ligue des champions et en Ligue Europa , deux arbitres supplémentaires sont placés sur la ligne de but, pour la première fois dans l'histoire de l'Euro et avec l'accord de l' International Football Association Board , l'instance qui détermine et fait évoluer les règles du football. Comme ce fut le cas lors des éditions et , les seize finalistes ont été répartis dans quatre pots, classés selon leur coefficient UEFA , et chacun des quatre groupes est composé d'une équipe de chaque pot [ 66 ].

Trois équipes sont automatiquement placés dans le pot 1: Le tirage au sort débute par le pot 1 puis le pot 4, le pot 3 et le pot 2 [ 67 ]. À chaque équipe tirée des pots 2, 3 et 4, un deuxième tirage a lieu afin de savoir la place qu'occupera chaque équipe dans la poule exemple: A2, A3 et A4. Par exemple, l'équipe A2 affronte en premier l'équipe tête de série, l'équipe A3 l'affronte en deuxième et pour finir la tête de série affronte l'équipe A4 [ 67 ].

La Pologne et l'Ukraine pour des raisons logistiques sont placés respectivement dans le groupe A et dans le groupe D [ e ].

Le tirage au sort est effectué par quatre anciens joueurs vainqueur de la compétition: Les critères de classement retenus par l'UEFA en cas d'égalité sont quasiment similaires à ceux de l' Euro et Euro [ 72 ] seul un amendement a été ajouté [ 73 ]:. En match d'ouverture du Championnat d'Europe, la Pologne , pourtant en tête et en supériorité numérique à la pause, concède le nul à la Grèce.

Dans l'autre rencontre, le favori du groupe [ 74 ] , la Russie , bat très facilement la République tchèque. Quatre jours plus tard, le classement se rééquilibre avec la victoire des Tchèques sur la Grèce et le match nul entre Polonais et Russes. Lors de la troisième journée, les quatre équipes peuvent se qualifier en gagnant leur match, ce que font la République tchèque, qui élimine l'un des pays hôtes, et plus surprenant la Grèce qui élimine la Russie, pourtant considérée comme l'une des outsiders de cette compétition.

C'est la première fois dans l'histoire de l' Euro qu'une équipe termine première de son groupe avec une différence de but négative [ 75 ]. En Coupe du monde , ce fait s'était déjà produit avec le Cameroun , en [ 76 ] , et là encore la Russie alors URSS était impliquée. Lors du premier match, les Danois battent, à la surprise de tous [ 77 ] , le finaliste de la Coupe du monde , les Pays-Bas.

Dans l'autre rencontre, l' Allemagne bat dans la douleur un Portugal assez malchanceux. Lors de la deuxième journée, une victoire des Danois et des Allemands peut sceller l'avenir des deux autres nations. Tandis que l'Allemagne vainc sans souci les Pays-Bas, le Portugal se sort d'une situation compliquée face au Danemark, qui était revenu à égalité à dix minutes de la fin du match et aurait même pu prendre l'avantage.

Durant la troisième journée, Allemands et Portugais se qualifient grâce à une victoire deux à un sur les Danois et les Néerlandais. Les Pays-Bas réalisent la même contre-performance élimination au premier tour que les finalistes des Coupes du monde , et Italie , Allemagne et France lors des Euros qui suivirent.

Dans le premier choc de ce Championnat d'Europe, Espagnols et Italiens se quittent sur un score de parité, alors que ces derniers ont eu le plus d'occasions de buts. Dans l'autre rencontre, la Croatie bat aisément l' Irlande. Lors de la deuxième journée, l'Italie cède le nul aux Croates dans un match où chaque équipe a dominé l'autre l'espace de quarante-cinq minutes, et l'Irlande peine à exister face aux champions du monde et d'Europe en titre victoire quatre buts à zéro de l'Espagne.

Lors de la dernière journée décisive, l'Irlande, déjà éliminée, s'incline deux buts à zéro face à l'Italie, dépendante du résultat de l'autre rencontre. Alors qu'au final, un nul suffit aux Croates et aux Espagnols pour se qualifier, les Ibériques battent dans la douleur des Croates qui se sont créés les plus belles actions du match.

Tandis que les favoris anglais et français se neutralisent un partout, le pays hôte bat une Suède contre-attaquante grâce à son capitaine Andriy Chevtchenko , héros du match [ 78 ]. Pouvant se qualifier dès leur deuxième rencontre, les Ukrainiens s'inclinent face à la France lors d'une partie interrompue environ une heure par un orage, alors que l'Angleterre bat difficilement et élimine les Suédois.

Lors du dernier match, voulant terminer la tête haute, la Suède assomme une France fébrile. Dans le même temps, les hommes de Roy Hodgson battent de justesse des Ukrainiens dominateurs mais nerveux dans le dernier geste. Après sa défaite contre la Suède, la série d'invincibilité de la France, effective depuis le deuxième match de qualification à cet Euro, prend fin.

Premier engagé avec la République tchèque dans ces quarts de finale, le Portugal se qualifie pour les demies en battant une équipe tchèque solide mais dominée durant toute la seconde période. Cristiano Ronaldo inscrit le seul but de la rencontre [ 79 ] , et permet au Portugal d'atteindre sa troisième demi-finale en quatre Championnats d'Europe [ 80 ].

Le lendemain, dans un match marqué par des considérations politiques [ 81 ] , l'Allemagne bat facilement le champion d'Europe quatre buts à deux [ 82 ] et se qualifie pour sa deuxième demi-finale d'affilée [ 83 ].

Le 23 juin , le tenant du titre espagnol, peu inspiré, fait tout de même valoir sa supériorité face à des Français sous tension et empruntés [ 84 ]. Même s'ils ont la maîtrise du ballon et se procurent les plus belles occasions, les Italiens doivent passer par une séance de tirs au but pour se qualifier [ 85 ].

Dans le choc ibérique de ces demi-finales, Portugais et Espagnols se livrent un match serré et fermé. Lors des prolongations, l'Espagne domine et s'offre de nombreuses occasions de buts. En battant aux tirs au but son voisin et rival, l'Espagne s'offre une troisième finale d'affilée dans un tournoi majeur [ 86 ]. Dans l'autre demi-finale, l'Italie surprend l'Allemagne dès la première période avec un doublé de Mario Balotelli. La réduction du score de Mesut Özil dans le temps additionnel n'y change rien: Qualifiées pour la finale, l'Espagne et l'Italie sont les deux derniers champions du monde [ 88 ].

Mieux entrés dans le match, les Espagnols concrétisent leur domination en ouvrant le score au quart d'heure de jeu grâce à David Silva , de la tête, bien servi dans la surface par Francesc Fàbregas. C'est à ce moment que les Italiens rééquilibrent les débats et se procurent plusieurs occasions d'égalisation, toutes annihilées par Iker Casillas , gardien et capitaine espagnol. Au retour des vestiaires, l'Italie repart de l'avant et tente de réduire l'écart, mais ses attaquants sont soit maladroits soit impuissants face à Casillas.

À l'heure de jeu, les espoirs italiens sont mis à mal par la sortie sur blessure de Thiago Motta , entré sur le terrain quelques minutes plus tôt et qui laisse ses partenaires à dix, le sélectionneur azzurri ayant déjà effectué ses trois changements. À la suite de ce fait de jeu, l'Espagne contrôle facilement le match et marque même deux buts de plus [ 89 ].

Victorieuse sur le score sévère de quatre buts à zéro l'écart est le plus large jamais enregistré dans une finale d'un tournoi majeur [ 90 ] , l'Espagne devient la première équipe à conserver sa couronne européenne et réalise l'inédit triplé Euro — Coupe du monde — Euro [ 89 ]. Buteur lors de la finale, Fernando Torres devient le seul joueur à avoir marqué dans deux finales différentes de l'Euro et [ 90 ].

Imsges: rencontre uefa 2012

rencontre uefa 2012

Ronaldo ka lindur në Santo António, që është një lagje e qytetit Funchal, Madeira. Ronaldo shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve , të parin që pas finales me Çelsin, në fitoren 2—0 kundër Interit në ndeshjen e raundit të 16, duke e dërguar skuadrën e tij në çerek-finale. Ronaldo për t'u riaftësuar nga ky dëmtim, shpenzoi 10 ditë.

rencontre uefa 2012

Votre aide est la bienvenue! La chanson officielle est Endless Summer d' Oceana [ 36 ]. Këpuca e Artë e Premier League.

rencontre uefa 2012

Ai mori karton të kuq sepse kur shënoi gol në minutën e 84të, hoqi fanellën dhe festoi duke u ndëshkuar, që u pasua edhe rencontre uefa 2012 kartonin rencontre uefa 2012 dytë të verdhë pasi bëri një ndërhyrje të parregullut. Ai jane eyre rencontre rochester dy rencontre uefa 2012 në ndeshjen tjetër Osasunëspërfshirë golin e tij të të në Santiago Bernabeu[] duke u bërë lojtari i parë i klubit që shënon 30 ose më shumë gola në katër sezone rresht. Ai është një sulmues dhe kapiten në ekipin kombëtar. Dans le premier choc de ce Championnat d'Europe, Espagnols et Italiens se quittent sur un score de parité, alors que ces derniers ont eu le plus d'occasions de buts. Marrë më 31 dhjetor Les deux meilleures équipes de chaque groupe, soit seize équipes, se qualifient pour les huitièmes de finale tandis que les troisièmes de chaque groupe se qualifient pour les seizièmes de finale de la Ligue Europa. Donbass ArenaDonetsk 20 h